The 2021/22 season of the Endesa League concludes this Saturday, May 14, with matchday 34 completely and many things to decide. Only Barça (1st), Real Madrid (2nd) and Río Breogán, Unicaja, Monbus Obradoiro and Coosur Betis (saved and without options to play the playoff) nothing is played.

Gran Canaria, Surne Bilbao and UCAM Murcia are fighting for a playoff spot Y Urbas Fuenlabrada, MoraBanc Andorra, Casademont Zaragoza and Hereda San Pablo Burgos for not relegating. Valencia Basket, Joventut, Bitci Baskonia, Lenovo Tenerife and Baxi Manresa are assured of a place in the top eight, but they do not know in which position they will finish.

Matches, schedules, TV and results of day 34

These are the schedules and televisions of matchday 34, which takes place this Saturday, May 14.

  • Breogán River-Unicaja (18:00, Movistar Sports)
  • Baxi Manresa-Barça (20:45, Movistar Sports 3)
  • Bitci Baskonia-Joventut (20:45, Movistar Sports 5)
  • MoraBanc Andorra-Lenovo Tenerife (20:45 Movistar Sports 4)
  • Monbus Obradoiro-Valencia Basket (20:45 Movistar Sports 6)
  • He inherits San Pablo Burgos-Urbas Fuenlabrada (20:45, #Vamos)
  • Gran Canaria-Real Madrid (20:45, Movistar Sports 2)
  • Surne Bilbao-Coosur Betis (20:45, Movistar Deportes 7)
  • UCAM Murcia-Casademont Zaragoza (20:45, Movistar Sports)

Classification of the Endesa League 2021/22

This is how the classification goes in the absence of the last day of the Endesa League.

  1. Barca (26-7)
  2. Real Madrid (24-9)
  3. Valencia Basketball (22-11)
  4. Joventut (21-12)
  5. Bitci Baskonia (20-13)
  6. Lenovo Tenerife (20-13)
  7. Baxi Manresa (20-13)
  8. Gran Canaria (17-16)
  9. UCAM Murcia (16-17)
  10. Surne Bilbao Basket (16-17)
  11. Breogan River (15-18)
  12. Unibox (13-20)
  13. Monbus Obradoiro (12-21)
  14. Coosur Betis (12-21)
  15. Urbas Fuenlabrada (11-22)
  16. MoraBanc Andorra (11-22)
  17. Casademont Zaragoza (11-22)
  18. San Pablo Burgos inherits (10-23)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here